piątek, 23 kwiecień 2021 08:53

Punkty Szczepień Powszechnych w Wysokiem Mazowieckiem – budynek MOK i szpital

Punkty Szczepień Powszechnych w Wysokiem Mazowieckiem – budynek MOK i szpital foto: MBP w Wysokiem Mazowieckiem

W całym kraju tworzone są Punkty Szczepień Powszechnych, w których preparat przeciwko COVID-19 będzie mogło przyjąć więcej osób niż w działających do tej pory punktach populacyjnych. W tym tygodniu w ramach pilotażu zaczęło działać w Polsce 16 PSP – w województwie podlaskim to punkt w Siemiatyczach. W powiecie wysokomazowieckim utworzono 2 punkty. Ich uruchomienie jest uzależnione od weryfikacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wielkości dostaw szczepionek do Polski.

Utworzenie punktów szczepień powszechnych jest kolejnym etapem realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W związku z zapowiadanym przez producentów zwiększeniem liczby dostarczanych szczepionek istnieje konieczność rozbudowy infrastruktury i zwiększenia liczby personelu szczepiącego.

Punkty Szczepień Powszechnych są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie Wojewody, w punkcie wpisanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia do Wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących szczepienia przeciw COVID-19, publikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na liście Punktów Szczepień Powszechnych w województwie podlaskim znalazły się też dwa miejsca z powiatu wysokomazowieckiego:

1. PSP w Wysokiem Mazowieckiem w Urzędzie Miasta (budynek MOK),
2. PSP w Wysokiem Mazowieckiem w Szpitalu Ogólnym,
 
Miejsca, w których mają działać Punkty Szczepień Powszechnych, muszą przejść weryfikację Narodowego Funduszu Zdrowia po zgłoszeniu gotowości przez jednostkę samorządu terytorialnego odpowiedzialną za dany punkt.

NFZ systematycznie wpisuje PSP na listę podmiotów świadczących szczepienia, co oznacza, że jest w gotowości do zapłacenia za szczepienia. Następnie wojewoda podlaski wydaje decyzje polecające samorządom zapewnienie wsparcia organizacyjnego, technicznego lub organizacyjno-technicznego, związanego z tworzeniem punktu szczepień powszechnych.

Ich uruchomienie jest zależne od dostaw szczepionek do naszego kraju oraz przedstawienia przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych oferty liczby szczepionek i zaakceptowania jej przez PSP. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie.