14/04/2021 15:31

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy zobowiązani są do zapłaty składek za marzec, w terminie do 12 kwietnia 2021 r. Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Przedsiębiorcy ci czekają na przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 9.0, które przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za kolejne miesiące 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.

- W przypadku właścicieli firm, którzy oczekują na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za kolejne miesiące i nie wiedzą, czy mają opłacać składki, czy nie, doradzamy, żeby złożyli wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone - jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

- Wnioski będą rozpatrywane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać poprzez indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.-dodaje rzeczniczka.

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl .

 

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego